CG DLU.jpeg

Ecole Ballet & Dance Theatre

10/U Classical Group 2019

2nd Place - St George Eisteddfod

Highly Commended - Northern Beaches Eisteddfod

3rd Place - DanceLife Unite Eisteddfod

1st Place - Starquest Troupe Challenge

LG StG.jpeg

Ecole Ballet & Dance Theatre

12/U Lyrical Group 2019

3rd Place - St George Eisteddfod

2nd Place - Starquest Troupe Challenge

contemporary starquest.jpg

Ecole Ballet & Dance Theatre

14/U Contemporary Group 2019

2nd Place - Starquest Troupe Challenge

Alisha Adrenaline.png

Alisha

4th Place - Adrenaline Dance Competition, Classical Solo

3rd Place - The Ultimate Dance Challenge Dural, Classical Solo

Highly Commended - Dance Classique Eisteddfod, Classical Solo

image1.jpeg

Anika L

3rd Place - Energy Express Eisteddfod Greater West, Classical Solo

1st Place - Energy Express Eisteddfod Inner West, Classical Solo

1st Place - Dance Classique Eisteddfod, Classical Solo

3rd Place - Time to Shine 2, Classical Solo

Anika NB Demi.jpg

Anika Z

1st Place - Northern Beaches Eisteddfod, Demi Character Solo

2nd Place - Energy Express Eisteddfod Inner West, Demi Character Solo

Highly Commended - Energy Express Inner West, Lyrical Solo

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Lyrical Solo

Anika Z lyrical dance classique.jpeg
Arabella C dance classique.jpeg

Arabella C

Highly Commended - St George Eisteddfod, Demi Character Solo

Highly Commended - Energy Express Eisteddfod Inner West, Demi Character Solo

1st Place - Energy Express Eisteddfod Inner West, Song & Dance Solo

Arabella NB classical.jpeg

Arabella E

Highly Commended - Northern Beaches Eisteddfod, Classical Solo

Audrey IRBD.jpg
Audrey Extreme lyrical.jpeg

Audrey

3rd Place - Time to Shine, Classical Solo

Highly Commended - I'd Rather Be Dancing, Classical Solo

Highly Commended - Dance Life Unite, Classical Solo

Highly Commended - Northern Beaches Eisteddfod, Classical Solo

2nd Place - St George Eisteddfod, Lyrical Solo

2nd Place - Extreme Dance Competition, Lyrical Solo

Cindy prix D-Europe.jpeg

Cindy

Silver Medal - Prix D'Europe Classical Ballet Competition, Classical Solo

1st Place - Evolution Dance Eisteddfod, Classical Solo

1st Place - Energy Express Eastern Suburbs, Classical Solo

image1.jpeg

India & Sarah

Highly Commended - St George Eisteddfod, Hip Hop Duo

Highly Commended - Northern Beaches Eisteddfod, Hip Hop Duo

1st Place - Dynamic Song & Dance Festival, Hip Hop Duo

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Hip Hop Duo

1st Place - TUDC Manly, Hip Hop Duo

Felicity EEE GW.jpg
Felicity Extreme Contemp.jpeg

Felicity

Nationals - Dance Life Unite, Contemporary Solo

2nd Place - Adrenaline Dance Competition, Contemporary Solo

3rd Place - Adrenaline Dance Competition, Classical Solo

1st Place - Energy Express Eisteddfod Greater West, Classical Solo

1st Place - Energy Express Eisteddfod Greater West, Contemporary Solo

Highly Commended - Extreme Dance Competition, Contemporary Solo

4th Place - Dance Classique, Classical Solo

3rd Place - Inspire Arts Challenge, Classical Solo

1st Place - Inspire Arts Challenge, Contemporary Solo

Highly Commended - View Dance Challenge, Contemporary Solo

1st Place - Time to Shine 2, Classical Solo

1st Place - Time to Shine 2, Contemporary Solo

Jack dynamic song and dance.jpeg

Jack

2nd Place - Dynamic Song & Dance Festival, Modern Improvisation

Jess Expression dance.jpeg

Jessica

Nationals - Dance Life Unite, Contemporary Solo

2nd Place - Expression Dance Eisteddfod, Jazz Solo

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Contemporary Solo

Mia IRBD.jpg

Mia

1st Place - I'd Rather Be Dancing, Hip Hop Solo

Highly Commended - Energy Express Eisteddfod, Hip Hop Solo

Highly Commended - Extreme Eisteddfod, Hip Hop Solo

Olivia Extreme contemp.jpeg

Olivia

2nd Place - Extreme Dance Competition, Contemporary Solo

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Contemporary Solo

3rd Place - Dance Classique Eisteddfod, Demi Character Solo

3rd Place - Dance Classique Eisteddfod, Classical Solo

image3.jpeg
Sarah NB H_H.jpeg

Sarah

Highly Commended - Northern Beaches Eisteddfod, Hip Hop Solo

1st Place - St George Eisteddfod, Hip Hop Solo

Highly Commended - Dance Classique Eisteddfod, Hip Hop Solo

3rd Place - TUDC Manly, Hip Hop Solo

Sissi Dance Classique.jpg

Sissi

1st Place - Adrenaline Dance Competition, Classical Solo

3rd Place - Dance Classique Eisteddfod, Classical Solo

2nd Place - Step up to the Beat, Classical Solo

Zoe Adrenaline.jpeg

Zoe

Top 10 highest score overall (across all categories and all dancers) - Adrenaline Dance Competition, Lyrical Solo 

2nd Place - Expression Dance Eisteddfod, Lyrical Solo

Kyra Extreme classical.jpeg
Kyra IRBD.jpg

Kyra

1st Place - Energy Express Eisteddfod North West, Classical Solo

1st Place - Energy Express Eisteddfod North West, Demi Character Solo

2nd Place - Energy Express Eisteddfod North West, Lyrical Solo

Highly Commended - I'd Rather Be Dancing, Classical Solo

1st Place - I'd Rather Be Dancing, Demi Character Solo

Highly Commended - I'd Rather Be Dancing, Lyrical Solo

1st Place - Northern Beaches Eisteddfod, Lyrical Solo

3rd Place - Northern Beaches Eisteddfod, Classical Solo

Highly Commended - Northern Beaches Eisteddfod, Demi Character Solo

Highly Commended - St George Eisteddfod, Classical Solo

3rd Place - St George Eisteddfod, Demi Character Solo

Highly Commended - Extreme Dance Competition, Classical Solo

1st Place - Dynamic Song & Dance Festival, Classical Solo

1st Place - Dynamic Song & Dance Festival, Contemporary Solo

1st Place - Dynamic Song & Dance Festival, Demi Character Solo

1st Place - Dynamic Song & Dance Festival, Lyrical Solo

1st Place - Dynamic Song & Dance Festival, Junior Theatrical Championship

1st Place - Dance Classique Eisteddfod, Junior Classical Championship

1st Place - Dance Classique Eisteddfod, Modern Championship

1st Place - Dance Classique Eisteddfod, Classical Improvisation

1st Place - Dance Classique Eisteddfod, Contemporary Solo

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Lyrical Improvisation

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Demi Character Solo

2nd Place - Dance Classique Eisteddfod, Classical Solo

Highly Commended - Dance Classique Eisteddfod, Lyrical Solo

2nd Place - Ryde Eisteddfod, Classical Solo

1st Place - Ryde Eisteddfod, Demi Character Solo

2nd Place - Ryde Eisteddfod, Contemporary Solo

1st Place - Inspire Arts Challenge, Classical Solo

2nd Place - Inspire Arts Challenge, Contemporary Solo

3rd Place - Inspire Arts Challenge, Variety

1st Place - Curtain Call Song & Dance Festival, Classical Solo

1st Place - Curtain Call Song & Dance Festival, Contemporary Solo

1st Place - Curtain Call Song & Dance Festival, Lyrical Solo

1st Place - Curtain Call Song & Dance Festival, Demi Character Solo

1st Place - Curtain Call Song & Dance Festival, Lyrical Improvisation

1st Place - Curtain Call Song & Dance Festival, Own Dance

1st Place - TUDC Manly, 12U Ballet Championships

3rd Place - TUDC Manly, Contemporary Championships

Highly Commended - TUDC Manly, Classical Solo

1st Place - TUDC Manly, Demi Character Solo

2nd Place - TUDC Manly, Contemporary Solo

1st Place - Time to Shine 2, Classical Solo

1st Place - Time to Shine 2, Lyrical Solo

1st Place - Time to Shine 2, Contemporary Solo

1st Place - Time to Shine 2, Demi Character Solo

Kyra dance classique_edited.jpg

EISTEDDFOD RESULTS 2019